Statik Elektrik Problemleri


Yüksek statik yük ile çalışan ürünler üzerinde çalışma sırasında veya iş bitiminde tozlanma çok sık rastlanılan bir problemdir. Statik elektriğinyaratmış olduğu çekim alanı içerisine giren toz ve partiküller yüzey üzerine yapışarak baskıda , boyamada , tıbbi ve farmakolojik ürünlerde üretim esnasında hatalara, hattın yavaşlamasına ve firenin çoğalmasına neden olur. En önemlisi bu statik yük ile tozlanmış ürünlerin gıda sektöründe kullanılması ve gıda ile temas noktalarında hijyen ve sağlık problemleri ortaya çıkmasıdır. Bu da üretim yapan ve kullanıcıların kesinlikle kabul edemeyeceği bir durumu ortaya çıkarır. ELEKTROSTATİK YAPIŞMA.

Statik yük ile yüklenebilecek malzemelerin bir çok makinede çeşitli taşıma ve aktarma yöntemleri olmasına rağmen ortaya çıkardığı problemler ortaktır.Yüklü malzeme taşıma sırasında metal yüzeylere yapışma , hareketli sistemlere dolanma, birlikte taşınan malzemelerde ilerletilememe gibi problemler çıkararak sistemin yavaşlamasına ve durmalara yol açar.Bu da üretici kişiler tarafından zaman ve para kaybı yaratması sebebiyle istenmeyen bir durumdur. GÜVENLİK.

Firmaların güvenlik tedbirleri ile ilgili hususlara verdikleri önem arttıkça, operatörlerin statik elektrikten kaynaklanan elektrik çarpması durumlarının da önemi artmaktadır. Bu tip elektrik çarpmaları acı verici olsa da, etkileri genellikle kısa sürelidir ve kolayca atlatılabilir.Uzun süre şoklara uğrama durumlarda personeli rahatsız eden ve dikkatinin dağılmasına sebep olan bir durum ortaya çıkacaktır. Bu problemlerin yanıcı ve patlayıcı maddeler ile çalışan makinelerde patlama ve yangın riskini arttırması da göz önünde bulundurulmalıdır. ELEKTROSTATİK DEŞARJ.

Bu problem ,elektronik ile ilgili üretim bantları,bu üretim hatlarının kurulması ve ayrıca diğer elektronik bileşenlerin imali ile ilgilidir. Diğer endüstrilerde gerçek anlamda bir önemi olmayan 5 kV kadar küçük voltajlar elektronik komponentlerde veya daha da kötüsü tüm sistemde onarımı oldukça pahalı olabilecek veya üretimin uzun süre durmasına sebebiyet verecek çok ciddi hatalara yol açabilir.

GALERİ