Check Weigher' da Bölge Limitleri Tanımı?

CHECKWEIGHER' DA BÖLGE LİMİTLERİ TANIMI ?
Bölge limitleri art arda yer alan ağırlık bölgeleri arasında kesme noktası oluşturmak için operatör ya da paketleme görevlisi tarafından girilen ağırlık değerleridir. Bölge limitleri üretim hattı boyunca kabul edilebilecek ağırlıktaki paketlere izin vermek için kullanılan bir filtredir. Bölge limitlerinin doğru ayarlanması kullanacağınız nesneye ve kontrol prosesine bağlıdır.

Eğer CheckWeigher doğruluğunuz ±1gr. İse, bölge limitlerinde 1gr’lık bir alan içinde ürünün kabul edilebilir veya reddedilebilir. Bundan dolayı bölge limitleri fiilen kabul edilemeyecek kadar hafif ya da ağır bir ürünün CheckWeigher tarafından kabul edilme şansının sıfır olduğu bir noktada seçilmelidir. Bir ağırlık bölgesi bölge limitleri arasındaki bir aralıktır. CheckWeigher’lerin çoğunda 3 ya da 5 bölge vardır. Bazı CheckWeigher’ler 2 ya da 4 bölge limitlerine sahiptir ki bu da aynı anlama gelir.3 bölgeli bir CheckWeigher’da 2 adet bölge limiti vardır. Merkez bölgesi üst ve alt bölge limitlerinin arasındadır ve bu kabul edilebilir ağırlık değerlerinin aralığını gösterir. 5 bölgeli bir CheckWeigher’ de, 4 adet bölge limiti vardır. Merkez bölgesi genellikle kabul bölgesidir, bu bölgenin iki tarafındaki bölgeler ise, operatörü kabul edilebilir ağırlık değerlerinden sapmalar meydana geldiğinde uyarmak için kullanılan ağırlık “uyarı” bölgeleridir.3 ya da 5 bölgeli CheckWeigher’ larda dış tarafta kalan 2 adet bölge kabul edilmeyecek ağırlık bölgesidir. Şekil 0-12 3 bölgeli bir CheckWeigher’i tanımlamaktadır.

OPTİMUM BÖLGE SINIR AYARLARI NASIL BELİRLENİR?
Bölge sınırları tartılan ürünlerin kabul edilebilir ağırlık değişimine dayanırlar ve CheckWeigher’in doğruluğundan daha düşük seviyededirler. Bölge sınırlarını ayarlama sorusu kontrollü tartım için yapılan uygulama kadar cevaba sahiptir. Kısaca bu gerçekten sizin ne aradığınıza ve neyi başarmaya çalıştığınıza bağlıdır. Verilen herhangi bir CheckWeigher’de daha küçük bölge limitleri daha fazla kabul edilebilir ürünlerin yanlış bir biçimde sınıflandırılmasına sebep olacaktır.

1. Bölge sınırlarını belirlemek için hedef ağırlık değeriniz ile işe başlayın.

Kendi üretim maliyetinize bağlı olarak reddetme yüzdesindeki hedefinize karar verin ve hedef ağırlık değerini dolum makinesindeki değişime ve reddetme yüzdesine göre hesaplayın.

2. Daha sonra maksimum ve minimum ağırlık değişiminden 2 ya da 3 standart sapmada CheckWeigher’in doğruluğuna göre kabul edilebilir ağırlık bölgelerini sınırlayın. CheckWeigher Doğruluğuna Göre MIN. VE MAX. Değerleri Genişletin Eğer maksimum ve minimum izin verilebilir ağırlıklardan CheckWeigher doğruluğunun 2 standart sapması ile bölge sınırlarınızı belirlerseniz, en azından kabul edilen ürünlerin %95’inin doğru şekilde sınıflandırıldığını anlamış olursunuz. CheckWeigher doğruluğunun 3 standart sapması ile yapılan daha geleneksel bir ayarlama ile ürünlerin %99,7’sinin doğru şekilde sınıflandırıldığı anlaşılabilir. Eğer ürünün dolum işlemini yapıyorsanız ve net içeriği ayarlamak zorundaysanız hedef ağırlık değerinizi paketinizin etiketindeki değerden biraz daha yüksek bir değer seçmelisinizdir. CheckWeigher size ne kadar ürünün düşük ağırlıklı olduğu için reddedildiğinin miktarını dengelemenizde yardımcı olacaktır ve hedef ağırlık değerinin düşürmenize de izin verecektir. CheckWeigher’iniz sadece öncesinde bulunan proses kadar iyi olabilir. Eğer kendi kabınızın dara ağırlığındaki değişim üzerinde çok az kontrol varsa dolumu takip eden CheckWeigher doğru bir şekilde dolan miktarı değil brüt ağırlığı verecektir. Dara ve brüt sistem boş ve dolu kap ile tartılır ve kabın ağırlık değişim miktarını hesaplamak için kullanılabilir. Herhangi bir uygulama için de aynı şey doğrudur. Ürün içerisindeki ağırlık değişimi ne kadar büyükse CheckWeigher’in doğruluğunu dikkate almadan tek bir ürünün ağırlığını kontrol etmek o kadar zordur.

Kayıp Parçaları Aramak ve Saymak

1-Eğer paket sayısını ya da kayıp bir ürünü bulmak istiyorsanız en hafif ürünün ortalama ağırlık dağılımının değerini düşünün. Ortalama ağırlık dağılımının toplamını, normal ağırlık dağılımının ortalaması ile en küçük ürünün artı ve eksisi şeklinde karşılaştırın. Eğer fazladan bir parçacık varsa eksik bir parçacık kadar endişelenmeyebilirsiniz. Sayının doğru olduğunu düşündüğünüz noktada bölge sınırlarınızı belirleyin. Daha küçük bölge limitlerini hedef paketin ağırlık dağılım eğrisi ile bir parçacığın eksik olduğu bir paketin karşılaştırılması durumunu göstermektedir. Paketin iç ağırlığının değişim miktarının toplam ürün ağırlığının değişim miktarından düşük olduğu durumda ne olacağını göstermektedir.

2- CheckWeigher’inizin doğruluğuna göre bölgelerinizi daraltın. Üründeki daha düşük kontrol edilemeyen ağırlık değişimi her bir ürünün ağırlığı ile karşılaştırıldığında bir CheckWeigher’in daha verimli bir şekilde kayıp ürünleri doğru bir şekilde yakaladığı görülmektedir. Grafik 0-17’de dağılım o kadar büyük ki CheckWeigher, doğru ürünleri içlerinde bir parçacık eksikmiş gibi kendi doğruluk değerine bakmaksızın reddedecektir.Bu durumda dara-brüt sistem yüksek kap ağırlık değişim miktarı ile yardımcı olabilir.Aksi taktirde kontrollü tartımdan başka bir çözüm aramak isteyebilirsiniz

GALERİ